2011-06-19

Omlós pite friss vaníliás cseresznyelekvárral





Három az egyben bejegyzés következik:
  • vaníliás cseresznyelekvár
  • omlós pitetészta alaprecept
  • omlós cseresznyés pite (vagy meggyes, almás, szilvás...ízlés szerint)
Nem túlzás, ha azt állítom, hogy ez a pitét sikerült nagyon eltalálnom. Pont olyan lett amilyennek eredetileg elképzeltem, pedig a sütés alatt tartottam attól, hogy nagyon el fog ázni az alja. Szerencsére nem így lett, a töltelék jól besűrűsödött és hamar el is fogyott mind.


Hozzávalók
a cseresznyelekvárhoz

4,5 kg magozott cseresznye
300 g nádcukor (igen 30 dkg, nem maradt le egy 0)
4 zacskó 1:1 zselésítőszer lekvár készítéséhez, ami tartalmaz: citromsavat (savanyúságot szabályozó anyag), maltodextrint (poliszacharid), pektint (sűrítő anyag), és növényi zsírt - opcionális, de idő vagy türelem hiányában jól tud jönni
5 db vaníliarúd - opcionális


Nálam a lekvárkészítés úgy történik, hogy egy nagy fazékban felteszem főni a gyümölcsöt - most éppen a 4,5 kg cseresznyét -, hozzáadok valamennyi cukrot és fedő alatt elkezdem főzni. Forrás után közepes hőfokon főzöm tovább. Ebbe a cseresznyelekvárba a cukorral együtt beletettem 5 db vaníliarúd kikapart belsejét, s belefőztem a héjukat is. Időnként óvatosan meg is szoktam kóstolni, és ha kell, teszek bele még cukrot. A felhasznált cukormennyiséget utólag mértem le. Ilyen kevés cukorral nehezen sűrűsödik be a lekvár, ezért ha nem tudom hosszú órákon át főzni, szoktam beletenni tartósítószer-mentes zselésítőt is. Igaz, hogy még így sem lesz túl sűrű, ezen hosszabb főzési idővel vagy több cukorral lehet segíteni. Nekünk így pont megfelel, nem szeretjük a túlzottan édes lekvárokat.
Az eltarthatóság tekintetében sem volt még sosem problémám, tartósítószer és túlzott cukortartalom nélkül is jól elállnak az így készített lekvárjaim, akár több mint egy évig is. Sőt, tavaly tettem el cukormentes szilvapürét is, és még mindig jó.
Visszatérve a lekvárra: általában véve egy órán keresztül szoktam főzni, majd kisméretű, csavaros fémtetejű üvegeket jól feltöltöm vele, szorosan lezárom és 10 percre vízszintes felületen fejre állítom, hogy vákum keletkezzen. Ezután visszafordítom őket és száraz dunsztban két napon keresztül hagyom hűlni.
Fogyasztásig száraz, sötét helyen tárolom, majd felbontás után a hűtőben.


Hozzávalók
az omlós pitetésztához

600 g búzaliszt (500 g fehér, 100 g teljes kiőrlésűvel keverve)
150 g nádcukor (nálam por)
kis csipet tengeri
250 g puha vaj
70 g mascarpone vagy tejföl
2 db tojás


A cseresznyés pite elkészítése

A liszteket a cukorral és a sóval jól keverjük össze, adjuk hozzá a tojásokat, mascarponét és a vajat, gyúrjunk belőle tésztát. Osszuk el kétfelé a tésztát úgy, hogy az egyik valamivel nagyobb legyen a másiknál - ez lesz a pite alja. Nyújtsuk is ki a nagyobbat, majd fektessük egy 24×34 cm-es kivajazott-lisztezett tepsibe (vagy pite-, tortaformába). Nyújtsuk megfelelő méretűre a másik tésztadarabot is.
Merjünk a lekvárból a tepsibe és fedjük be a kinyújtott tésztával. (Nálam olyan 1-1,25 kg körüli volt a felhasznált mennyiség)
180°-os sütőben, a középső rácson 45-50 perc alatt süssük készre a pitét.

Tipp: Lekvár helyett természetesen cukorral megszórt friss gyümölcsöt is tehetünk a tésztába.

Nincsenek megjegyzések: